جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60300
  تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 13:22
  تعداد بازدید : 489

  خشکی زاینده رود، قوانین کشور را زیر سؤال برده است

  رییس کمیته حقوقی مجمع گردشگران اصفهان گفت: بر اساس قانون تخریب محیط زیست، میراث بشری و فرهنگی ممنوع است، در حالی که با خشکی زاینده رود این قوانین زیر سؤال رفته است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، رضا برادران اصفهانی عصر روز شنبه (5 مهرماه) در آئین گرامیداشت روز جهانی گردشگری در کاخ موزه چهل ستون اظهار کرد: پنج مهرماه فرصت مغتنمی برای پرداختن به مقوله گردشگری است و باید تشکل مجمع گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را به فال نیک گرفت.

  وی ادامه داد: از دیرباز گردشگری اصفهان ارتباط تنگاتنگی با رودخانه زاینده رود داشته و دارد، زاینده رود مدت ها است چهره غم به خود گرفته و جریان زاینده رود و تاثیرات آن بر روی گردشگران اهمیت بالایی دارد.

  رییس کمیته حقوقی مجمع گردشگران اصفهان افزود: پل شهرستان با قدمت هزار و ۲۰۰ سال و از ساروج ساخته شده است، اما خشکی زاینده رود و عدم وجود آب، این پل تاریخی را در معرض نابودی و خطر جدی قرار داده است.

  برادران اصفهانی اضافه کرد: رودخانه زاینده رود حیات بخش مردم اصفهان است، اما متاسفانه چندین سال است که مُهر بی آبی بر پیشانی اصفهان زده اند، آیا باید دست روی دست گذاشت؟ اگر به صورت ملی به موضوع آب نگاه کنیم درمی یابیم که این معضل حل شدنی است؛ زیرا با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می شود خشکی زاینده رود را حل کرد، اما اگر سیاسی کاری صورت نگیرد.

  تصمیمات احساسی برخی مدیران کنار گذاشته شود

  وی با بیان اینکه باید حق آبه اصفهان از رودخانه زاینده رود به صورت قانونی پیگیری و برای رفع مشکل آب از افراد بی طرف استفاده شود، تصریح کرد: کافی است به موضوع آب ملی نگاه کنیم، ملی حرف بزنیم و ملی فکر کنیم؛ تفاوتی بین اصفهان، چهار محال و بختیاری و خوزستان قائل نشویم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

  رییس کمیته حقوقی مجمع گردشگران اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان جریان دوباره زاینده رود را برای جذب گردشگر و زیبایی شهر نمی خواهد، خاطرنشان کرد: بر اساس مواد 158 و 159 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، حق آبه مردم اصفهان محترم است و هیچ کسی حق ندارد حق آبه کشاورزان را به نهاد یا شخص دیگری ببخشد.

  برادران اصفهانی تصریح کرد: بنابر کنوانسیون های بین المللی که ایران نیز به اکثر آن ها پیوسته و همچنین در قانون تخریب محیط زیست، میراث بشری و فرهنگی ممنوع است و در حالیکه با خشکی زاینده رود این قوانین زیر سؤال رفته است.

  وی با بیان اینکه احیای زاینده رود به دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب احتیاج دارد، تصریح کرد: متاسفانه از این میزان آب ۸۰۰ میلیون متر مکعب پرتی آب داریم که هیچ نظارتی بر روی آن وجود ندارد؛ حتی اگر تونل سوم به بهره برادری برسد، هیچ اتفاق خاصی برای رودخانه زاینده رود نمی افتد، زیرا این تونل تنها ۱۰۰ میلیون متر مکعب وارد شبکه می کند.

  رییس کمیته حقوقی مجمع گردشگران اصفهان ادامه داد: بهینه سازی مصرف نیز در بخش های کشاورزی، شرب و صنعت اتفاق نیفتاده و با همین تصمیم های غلط و برداشت های بی رویه و غیرقانونی در برخی از مناطق بالادست و حتی در خود استان رژیم حقوقی زاینده رود به هم خورده و حق آبه ها و سهم آبه ها و قراردادهای اشتراکی نقض شده و اینک مسئولیت سنگین و حیاتی نجات زاینده رود بر عهده ما است.

  برادران اصفهانی با اشاره به اینکه از ۶۰۰ دشت ایران ۳۰۰ دشت فلات مرکزی به خاطر برداشت های بی رویه از منابع آب زیر زمینی خشک شده اند، خاطرنشان کرد: ما می خواهیم برای حفظ تمدن، ابیانه تاریخی و صنعت گردشگری اصفهان در خصوص زاینده رود تصمیمات صحیح کارشناسی اتخاذ شود و تصمیمات احساسی برخی از مدیران کنار گذاشته شود تا شاهد بازگشت دوباره آب به فلات مرکزی ایران باشیم.




  نظر شما



  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28678136
اکنون :
26