جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60296
  تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 13:5
  تعداد بازدید : 693

  دادستان کل کشور مطرح کرد

  معاونت مبارزه با مواد مخدر در وزارت امور خارجه تشکیل شود

  دادستان کل کشور خواستار تشکیل معاونت مبارزه با مواد مخدر در وزارت امور خارجه شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی با حضور در همایش ملی پلیس و پیشگیری از وقوع جرم که صبح امروز در محل سالن همایش های غدیر نیروی انتظامی برگزار شد، گفت: بحث پیشگیری از وقوع جرم به اندازه کافی دلایل عقلی دارد که لازم نباشد برایش دلایل نقلی آورد.

  وی با بیان اینکه بدیهی است که پیشگیری مقدم بر هرگونه درمان و برخورد است، اظهار کرد: طبق آنچه که در ارتباط با جرم، مجرم و ارتکاب جرم بررسی شده بیش از هر چیزی باید به انگیزه وقوع جرم نگاه کنیم و سوال اینجاست که چه کنیم تا انگیزه ارتکاب جرم به وجود نیاید که در این خصوص مباحث تربیتی و تربیت درست می تواند مانع از وقوع و ارتکاب جرم شود.

  دادستان کل کشور ادامه داد: تربیت فرزندان باید از دوران انتخاب همسر آغاز شود و به این موضوع توجه وجود داشته باشد که تربیت فرزندان چطور انجام شود.

  وی با اشاره به وظایف دستگاه های فرهنگی و الگوساز در جامعه، این وظایف را مهم ارزیابی کرد و افزود: بالا رفتن اخلاق نقش زیادی در پیشگیری از جرم دارد و هر چه اخلاق در جامعه گسترش پیدا کند ما شاهد کاهش وقوع جرم خواهیم بود.

  رییسی روش خودکنترلی را کارآمدترین روش برای پیشگیری از وقوع جرایم دانست و افزود: در این روش افراد در تمام حالات و اوقات خود را موظف به رعایت اخلاق می دانند.

  وی با بیان اینکه قانونگذاران باید با نگاه کاهش جرایم قانون وضع کنند، گفت: مجموعه فرهنگی نیز باید با همین نگاه به دنبال کاهش ناهنجاری های اجتماعی باشد و در این راستا کار فرهنگی انجام دهد.

  دادستان کل کشور با بیان اینکه این میزان آمار جرم و ناهنجاری به هیچ عنوان شایسته ما نیست، اظهار کرد: دشمن ابزارهای گسترش فساد را مستقیما در اختیار دارد و امروز بر چه کسی پنهان است که تولید موادمخدر زیر نظر ناتو صورت می گیرد؟

  رییسی ادامه داد: امروز بر چه کسی پنهان است که مشروبات الکلی را با تاریخ روز از مرزهای غربی وارد کشور می کنند و حتی پولی هم بابت فروش آن نمی گیرند و به افراد می گویند پس از فروش و توزیع آن در ایران پولش را به ما بدهید.

  وی با اشاره به فعالیت کانال های ماهواره ای در منطقه و جهان، اظهار کرد: امروز برخی از کانال ها ماموریت دارند تا زمینه های ناهنجاری را در جامعه ایجاد کنند.

  دادستان کل کشور با تاکید بر نظام کنترلی و ضرورت آن در جامعه، اظهار کرد: برای از بین بردن انگیزه جرم باید به ابعاد مختلف این موضوع توجه شود و دستگاه های فرهنگی باید در این زمینه مسئولیت خود را انجام دهند.

  رییسی افزود: اگر فردی با انگیزه مجرمانه وارد یک سیستم، نظام بانکی، پولی و ... در کشور شد باید سازوکارهای ما طوری طراحی شده باشد که او نتواند به انگیزه اش جلوه دهد.

  وی با بیان اینکه در نظام مبتنی بر فرهنگ علوی اصل بر اتحاد و کنترل است، خاطرنشان کرد: باید هم نیروی صالح انتخاب کنیم و هم به نیروی صالح اعتماد کنیم، از طرف دیگر اعتماد نمی تواند کنترل را از بین ببرد و کنترل هم نمی تواند جای اعتماد را بگیرد و هر دو باید باشند.

  دادستان کل کشور با اشاره به برخی تصمیم گیری ها در حوزه بانکی و پولی، اظهار کرد: یک تصمیم گیری هم می تواند منجر به بردن پول به سمت توسعه شود و هم می تواند آن سرمایه را به سمت زمین خواری ببرد؛ بنابراین باید سازوکارها پیشگیرانه باشد.

  رییسی اضافه کرد: ممکن است قانونی تصویب شود اما بعدا از آن سوءاستفاده شود که در این خصوص موضوع باید به قانونگذار اطلاع داده شود.

  وی با تاکید بر اینکه باید با جرم برخوردی متناسب صورت گیرد، افزود: برخورد دقیق و متناسب با جرم خود راه پیشگیری از جرم خواهد بود.

  دادستان کل کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در این حوزه اقدامات پلیس و دستگاه قضایی قابل قبول بوده است، اما اینکه چرا این برخوردها باعث کاهش مورد انتظار نشده و این موضوع ادامه داشته است مساله مربوط به وظایف مقرر در قانون می شود که این وظایف تنها مربوط به نیروی انتظامی و نیروی قضایی نیست.

  رییسی خواستار تشکیل معاونت مبارزه با موادمخدر در وزارت امور خارجه شد و گفت: مواد مخدر یک مساله جدی است که باید وزارت امور خارجه در حوزه بین الملل نیز ورود پیدا کند.

  وی افزود: در بحث مبارزه با مواد مخدر باید تمام دستگاه ها یک معاونت مبارزه با مواد مخدر داشته باشند؛ چرا که این موضوع مساله کشور است.

  دادستان کل کشور افزود: آرمان شهر اصلی ما اخلاق ، معنویت، عدالت و ترویج سبک جامعه ای مبتنی بر تولید است که پایبندی به نظام، اخلاق و خانواده می تواند از فرصت های خوبی باشد که ما را در برخورد با این موضوع یاری می دهد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28678136
اکنون :
42