جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60258
  تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 12:8
  تعداد بازدید : 850

  واکنش رییس پلیس کشور به محدودسازی شبکه‌های اجتماعی

  گسترش پدیده الکلیسم و مصرف موادمخدر

  رییس پلیس کشور، راهبرد نیروی انتظامی را پیش بینی حداکثری برای احتمالات حداقلی دانست و با انتقاد از برخی قوانین موجود در کشور گفت: وقتی فردی جرمی را مرتکب شده و مجازاتش را می کشد، با مهری بر روی پیشانی به جامعه بازمی گردد که این موضوع باید اصلاح شود.

  به گزارش خبرنگار "انتظامی" خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی مقدم در همایش ملی "پلیس و پیشگیری اجتماعی از جرم" با بیان اینکه برای پیشگیری از جرم باید به شرایط عمومی جرم دسترسی داشته باشیم، گفت: امروز شرایط عمومی جهانی و منطقه طوری است که شاهد گسترش و رشد تروریست هستیم و در همین موضوع به وضوح می توان دست سرویس های اطلاعاتی را دید.

  گسترش پدیده الکلیسم و توسعه مصرف موادمخدر
  به گزارش ایسنا، احمدی مقدم با اشاره به گسترش پدیده الکلیسم و توسعه مصرف موادمخدر اظهار کرد: این موارد به تعبیر سازمان ملل جزو موارد پیش رونده و مزمن هستند و این یعنی حالا حالاها راهی برای برخورد با آن وجود ندارد.

  وی با اشاره به نقش بی واسطه و با واسطه تروریست ها در ترویج مواد مخدر در منطقه درباره فضای مجازی و احتمال بروز جرایم در آن نیز گفت: ما به فضای مجازی به عنوان تسهیل کننده ارتباط بشر و با دید مثبت نگاه می کنیم اما در این بستر توسعه یافته ارتباطی فضا برای توسعه برخی جرایم نیز به وجود آمده است.

  وی با بیان اینکه حتی کشورهای توطئه گر نیز نشان دادند برخلاف آنچه که ادعا می کنند نمی توانند امنیت را بازگردانند، گفت: این اقدامات مانند سگ هار و یا ویروسی است که وقتی رها شد دیگر نمی توان آن را جمع کرد.

  مدرنیسم مترادف با روش زندگی غربی است
  احمدی مقدم با بیان اینکه مدرنیسم امروز مترادف با روش زندگی غربی است، خاطرنشان کرد: تلاش می کنند با هجوم رسانه ای افکار را تحت تاثیر خود در بیاورند و اگر ملتی بخواهد فرهنگ خودش را تقلید کند، در این شرایط احساس حقارت می کند.

  فرمانده ناجا با بیان اینکه غربی ها تلاش می کنند روش های زندگی تابع غرب باشد، افزود: یکی از این موارد که غربی ها تلاش زیادی برای آن کرده اند، مساله نوع نگاه به مسائل جنسی و ازدواج است. در گذشته و حتی امروز ظلم های زیادی به زنان در غرب می شود و همین موضوع باعث به وجود آمدن نگاه های فمنیستی شده و نتیجه آن ازدواج گریزی در غرب شد.

  وی ادامه داد: اما در این شرایط زاد و ولد وجود دارد و آنچه که امروز باقی مانده فرزندان تک والدی است که عمدتا با مادرهایشان زندگی می کنند.

  فرمانده نیروی انتظامی یکی از عواقب رفتارهای غیراخلاقی و جنسی را ممانعت از ازدواج دانست و گفت: این موارد منجر به گرایش جوانان به اعتیاد و اقدامات مجرمانه می شود که باید به آن توجه شود.

  رویکرد دوگانه کشورهای سلطه گر به جرم و جنایت عجیب است
  احمدی مقدم با انتقاد از رویکرد دوگانه کشورهای سلطه گر به مقوله جرم و جنایت، خاطرنشان کرد: نگاه غربی ها به این مقوله عجیب است یعنی اگر داعش کل بغداد را بگیرد، از نگاه شان ایرادی ندارد اما اگر یکی از شهروندان آنان کشته شود، عاملان باید مجازات شوند که البته باز هم معلوم نیست که این سناریو کار خودشان بوده یا نه که به نظرم این نیز سناریویی از پیش تعیین شده و اساسا غرب قابل اعتماد نیست.

  وی افزود: در حالی که جمهوری اسلامی را متهم به نقض حقوق بشر می کنند، خودشان از مستبدترین و دیکتاتورترین کشورها حمایت می کنند. کشورهایی مانند اسرائیل و کشورهایی که تا به حال حتی یک انتخابات در آن برگزار نشده است.

  فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه در نگاه گذشته به عنصر جرم کمتر پرداخته می شد و تنها مجرم دیده می شد، افزود: باید ببینیم بسترهای وقوع جرم کجاست و چه کم کاری هایی وجود دارد که در قالب تخلف بروز کرده است.

  احمدی مقدم با تاکید بر اینکه همواره به دنبال معلول رفتن ما را از ریشه ها غافل می کند، گفت: البته یکسری از سازمان ها در وظایف ذاتی خود معلول گرا هستند و همانطور که نمی شود کسی را که به بیماری مبتلا شده با نصیحت درمان کرد و باید به فکر راهکار بود.

  وی با بیان اینکه در هر جایی تقدم رتبه ای با علت گرایی است، افزود: توجه نیروهای امنیتی و انتظامی نمی تواند ناظر بر معلول ها باشد پس باید ناظر بر پیش گیری و کاهش هزینه ها باشیم که در این راهبرد از پلیس راهور به عنوان نرم ترین یگان تا یگان ویژه به عنوان سخت ترین لایه جای می گیرد.

  وی با بیان اینکه امروز راهبرد ما در نیروی انتظامی پیش بینی حداکثری برای احتمالات حداقلی است گفت: نباید غفلت کنیم پلیس باید قدرت گفتمان سازی داشته باشد و برای مردم گفتمان سازی کند.

  واکنش فرمانده ناجا به محدودسازی شبکه های اجتماعی
  فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به بحث هایی که پیرامون ایجاد محدودیت دسترسی برای شبکه های اجتماعی مطرح می شود، خاطرنشان کرد: همین حرف هایی که درباره شبکه های اجتماعی گفته می شود که این باشد و آن نباشد، در نهایت مردم احساس می کنند که دولت می خواهد آنها را محدود کند در حالی که ایمن سازی با محدودسازی متفاوت است، هرچند که ممکن است در برخی از نقاط هم پوشانی نیز وجود داشته باشد.

  احمدی مقدم با بیان اینکه می خواهیم افراد از آسیب ها در امان باشند، گفت: می خواهیم بگوییم وقتی که اطلاعات و حریم خصوصی خود را در اختیار بیگانگان قرار می دهید، بعدا که مشکلی پیش آمد نیایید بگویید چه کنیم؟ و مانند ماجرای خر برفت و خر برفت مولانا بشود.

  وی قدرت همراه سازی و مشارکت مردم را یکی دیگر از توانمندسازی هایی دانست که نیروی انتظامی در مسیر ایجاد آن است و افزود: ناجا باید بسان یک مصلح اجتماعی به شهروندان نگاه کند.

  وی با اشاره به نفوذ شبکه های ماهواره ای اظهار کرد: ما وقتی می توانیم در مقابله با این موارد پیش تاز باشیم که میدان بازی را خودمان را تعریف کنیم.

  احمدی مقدم افزود: پیشتازی به ابتکار و خلاقیت نیاز دارد همانطورکه کشورمان در برخی حوزه ها دارای این شرایط است مانند آنکه مستبکران امروز با قلدری و گردن کلفتی از ما خواهش می کنند که با آنها همکاری کنیم، البته جای تعجب دارد که منفورترین کشورها در قرن های اخیر با این ادبیات صحبت می کنند.

  فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه به روز بودن، مبارزه با فساد و تقویت عناصر درون سازمانی می تواند موجب پیشتازی شود، گفت: نهی از منکر خودش نباید کاری که فرد را از آن منع می کند انجام دهد. چطور می شود به خانمی گفت حجابت را درست کن در حالی که فرزند آن نهی از منکر خودش بدتر از اوست.

  ارتباط مستقیم جرایم با تحولات اقتصادی
  فرمانده ناجا یکی دیگر از اقدامات پلیس را توجه به مسوول سازی شهروندان برشمرد و افزود: جرایمی مانند سرقت و مواد مخدر در ارتباط مستقیم با آن هستند و همچنین براساس آمارها هرگاه قیمت ها گران شده، جرایم هم افزایش یافته.

  همان ها که سد معبر را جمع می کنند معتادان را هم جمع کنند
  احمدی مقدم با اشاره به انتقاداتی که از پلیس در باب جمع آوری معتادان می شود، خاطرنشان کرد: بارها گفته ایم که معتاد مجرم نیست اما اینکه چه کسی باید آنها را جمع کند، باید بگویم وقتی دخمه ها را جمع می کنیم آنها به خیابان ها می آیند بعد می گویند که پلیس چرا کاری نمی کند؟ سد معبر و کارتن خواب را چه کسی جمع می کند؟ معتاد را هم باید همان ها جمع کنند و شهرداری ها مسوول آن هستند.

  وی با اشاره به ارتباط میان بیکاری و جرایم اظهار کرد: در شهری 50 درصد بیکاری وجود داشت، بیشترین نرخ مجرمان نیز در آنجا بود. بنابراین مشخص است که باید برای بیکاری کاری کنیم. باید بتوانیم که مجرم پس از مجازات به جامعه بازگردد.

  فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: متاسفانه قوانین ما در برخی موارد اشکالاتی دارد. وقتی فردی جرمی مرتکب می شود پس از پایان مجازات مهری روی پیشانی اش می خورد و بعد برای بسیاری از کارها از ما سوءپیشینه اش را می گیرند. همین مسائل باعث دوری فرد از جامعه می شود و احتمال وقوع جرم را در وی افزایش می دهد.

  توان پلیس با حضور مردم دو برابر می شود
  احمدی مقدم با بیان اینکه در صورت حضور مردم در میدان توان پلیس تا دو برابر می تواند افزایش یابد، افزود: باید مردم را آگاه کنیم و آنها بدانند که در مقابل اقدامات مجرمانه چه عکس العملی انجام دهند.

  فرمانده نیروی انتظامی بر ضرورت آموزش به خانواده ها نیز تاکید کرد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28678136
اکنون :
61