جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60123
  تاریخ انتشار : 5 مهر 1393 14:11
  تعداد بازدید : 615

  قطع آب شهروندان فقیر؛ نقض حقوق بشر در آمریکا

  حقوق بشر مدعی است اگر ناتوانی کامل در پرداخت بدهی وجود دارد، محروم کردن جماعتی از آب در آمریکا مصداق دقیق نقض حقوق بشر است.

  به گزارش میزان؛ بحران آب امروز راهش را نه فقط در میان ملت و شهرها باز کرده بلکه پایش به حقوق بشر و مفاد آن نیز راه یافته است. تصویب اینکه آب نه فقط نیاز انسان که یکی از حقوق اساسی اوست می تواند نقطه مثبتی در کارنامه حامیان حقوق بشر باشد. مرگ یک کودک در هر 21 ثانیه بر اثر بیماری های ناشی از آب از عواقب عدم دسترسی به آب سالم است. آغاز راه دیپلماتیک برای تأیید این که دسترسی به آب سالم جزئی از حقوق نوع بشر است نوعی الزام برای تمام دولت ها است.


  کشورهای بسیاری به اهمیت آب برای کمک به ارتقای شاخص های سلامت پی برده اند اما امتناع محسوس بسیاری از دولت ها برای پذیرفتن دسترسی به آب به عنوان حقوق بشر قابل تأمل است. نگاه به این موضوع به عنوان مساله ای عمومی و ملی نیازمند حرکتی گسترده و اساسی در عرصه قانونگذاری است. چارچوب دسترسی به چنین رویدادی حتی برای ملتهایی که به حقوق بشر و الزامات قانونی آن اعتنایی ندارند می تواند تحرکی در جهت بهداشت جهانی باشد.


  قناعت به دسترسی به آب و تنها آب بدون فاکتورهایی که برای آن باید در نظر گرفته شود مانع بزرگی برای دست یابی به استاندارهای حقوق بشر در این مورد است. سالم بودن، قابل دسترس بودن، قابل تهیه بودن و ویژگی هایی از این دست به عنوان پسوندهایی فرعی برای آب در نظر گرفته شده که چندان قابل اعتنا نیست در حالی که دسترسی به آب با فاکتورهای اساسی اهمیتی به اندازه مقابله با تبعیض، برابری و حقوقی اینگونه دارد.


  دسترسی آسان خانگی به آب اقدامی رو به جلو برای بخشی از ملت ها است که برخورداری از این نعمت برای آنها تبدیل به واقعیتی روزمره نشده است. داشتن انواع و اقسام وسایلی که آب از طریق آن به خانه های مردم راه می یابد به معنای در دسترس بودن بودن آب برای همیشه نیست. این باور اگرچه به لحاظ منطقی برای همه قابل درک است اما در حوزه عمل و یا قانون کمتر رد پای مهم و تأثر گذاری از خود به جا گذاشته است.


  گزارش های سازمان سلامت جهانی و یونیسف نشان می دهد که در حال حاضر حدود 748 میلون نفر در جهان به آب سالم دسترسی ندارند و بین سالهای 1990 تا 2012 میلادی منابع آب آشامیدنی 3/2 بیلیون نفر در جهان بهبود یافته است. در عین حال پژوهش نشان می دهد مقیاس هایی که برای اندازه گیری نشان دادن آب سالم در نظر گرفته شدند هرچند پیچیدگی زیادی دارد اما بازهم بیانگر دسترسی نداشتن حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر در جهان به منبع آب سالم است.


  قطع آب هزاران نفر از فقیرترین ساکنان دیترویت در آمریکا که از منبع آب به دلیل عدم پرداخت بدهی محروم شده بودند شکستی است برای تصدیق اینکه دسترسی به آب به عنوان حقوق بشر در ثروتمنترین و مدعی ترین کشور جهان به رسمیت شناخته نشده است و با رفتاری تبعیض آمیز موجب محرومیت گشته است. در حالی که حقوق بشر مدعی است اگر ناتوانی کامل در پرداخت بدهی وجود دارد محروم کردن جماعتی از آب مصداق دقیق نقض حقوق بشر است.


  آنچه دسترسی به آب را برای بسیاری از مردم دنیا به رویا تبدیل کرده است نه تنها عدم توجه به حقوق بشر که عدم توجه به آن در قانونگذاری کشورها است. بزرگترین ائتلاف جهانی آب با بیش از 200 عضو در صدد تمرکز بیشتر بر روی این مایع حیاتی به عنوان حقوق بشر است مایعی که در سال های اخیر کمتر معنای حقوق بشر را به ذهن متبادر کرده است. این به معنای آن است که در شرایط کمبود آب دولت ها باید نیاز مردم به آب برای آشامیدن، شست و شو و بهداشت را به عنوان اولین الویت بپذیرند و از قابل دسترس ترین منابع آب برای ارتقای حق مردم در این مورد استفاده کنند. رفتار خالی از تبعیض دولت ها می تواند نشان دهنده تصدیق این حق از جانب آن ها باشد.


  به رسمیت شناختن آب به عنوان حقوق بشر باید منجر به توانایی مردم برای اقدام سیاسی، اداری و قضایی برای طلب کردن آن باشد. به طوری که در قانون اساسی، توسعه و تفسیر قانونگذاری و خط مشی مطابق با این قانون صورت گیرد. بسیاری از دولت ها پس از توجهات جهانی به آب وبرگزاری جلسات متعدد از سوی سازمان ملل قانون اساسی خود را برای ارتقای سلامت آب مورد بازنگری قرار داده اند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28678136
اکنون :
31